חב"ד: קריאת האזעקה של ה'נושרים' ● ה'נשירה' בגלל האינטרנט

חב"ד: קריאת האזעקה של ה'נושרים' ● ה'נשירה' בגלל האינטרנט

בעיית ה'נשירה' מעסיקה את טובי המוחות החינוכיים שלנו. לאחרונה קם אחד שהנושא נגע בנפשו אישית, ר' סימון ג'ייקובסון, שהחליט לרתום לעניין את מיטב המחנכים המתמחים בתחום זה ולהקים מוסד חדש שישכון בבניין מפואר בקראון-הייטס בעלות של בין 5 ל-10 מיליון דולר. שבועון 'כפר חב"ד' מביא השבוע את הסיפור המלא

אריה-לייב קוסביצקי

מקום העבודה הרשמי שלו הוא בבורסה הניו-יורקית, שם הוא מנהל משרד לגיוס כספים למען חברות שנקלעו לקשיים. רק לפני שנתיים הצליח לגייס בשביל איל-הון חב"די ידוע סכום של 150 מיליון דולר. בשנים האחרונות הכניסה "ג'יי גרופ'" – זה שמה של החברה שבבעלותו – למעלה מ-35 חברות גדולות לעולם המניות האמריקאי, כאשר 50 עובדי החברה פועלים בסניפים שונים הפזורים ברחבי ארה"ב. אבל את ההשקעה האמיתית הוא מבקש להשקיע במקום הכי כדאי – הנוער שלנו…

הרבה גבות נזקפו ב'דינער' האחרון שקיים מוסד החינוך 'אהלי תורה' אשר בקראון-הייטס, כאשר התברר שלזכותו של אחד מתושבי השכונה, הנגיד החסידי ר' סימון (ב"ר בצלאל) ג'ייקובסון, נזקפות תרומות נכבדות מאוד של 21 האורחים שהצליח להביא ל'דינער', רובם ככולם אנשים שהוא מכיר מהבורסה והצליח לעניין אותם בשותפות ותמיכה ב'אהלי תורה'.

ומי שמתפלא ותוהה מה הביא את הגבירים לחוש הזדהות עם מוסד החינוך החב"די ולתרום סכומים נכבדים כאלה, כדאי שיקרא את הכתבה הבאה.

ה'נשירה' – בגלל האינטרנט

מה עוד לא נאמר בשנים האחרונות על בעיית ה'נשירה', שלמרבה הצער, ממדיה הולכים ומחריפים משנה לשנה, בכל המגזרים, בכל החוגים ובכל הקהילות של הציבור החרדי, כמעט ללא יוצא מהכלל. "דומני שהציבור הרחב אינו מודע כלל וכלל להיקפה ולעומקה של בעיית ה'נשירה'", אומר לנו ר' סימון. "אם בעבר הלא-רחוק היה מדובר על 'נושר' אחד או שנים בכל מחזור של מוסדות-החינוך, הרי שכיום מדובר באחוזים גבוהים מאוד. ובניגוד לימים שבהם ה'נושרים' המשיכו להימצא בחיק המשפחה ולחפש את קרבתם של ההורים, כיום יש 'נושרים' רבים שעוזבים לגמרי את חיי התורה והמצוות ואף מפתחים בקרבם רגשות עזים של עוינות ושנאה כלפי הדת וכל מה שהיא מייצגת. וזאת כבר בעיה חריפה הרבה יותר".

אני שואל אותו איך הוא מסביר את התופעה, והוא מודה שאין לו הסבר כולל אחד. "אחת הסיבות הגלויות היא פגעי העידן המודרני. אם עד לפני עשר שנים ידענו שעלינו להיזהר שלא להכניס הביתה טלוויזיה כי זו היתה הסכנה הגדולה – הרי שכיום אנחנו חיים בעולם של אינטרנט ותקשורת סלולרית שעלולים להביא את כל הטומאות שבעולם היישר אל בתינו, השם ישמור. זהו עולם שונה מכל מה שהכרנו עד לאחרונה. המצב החמור הזה גרם להרבה הורים טובים לאבד שליטה על ילדיהם. חבל שעוד לא הפנימו בכל הבתים החרדיים שהאינטרנט בבית הוא אסון נורא. עם כל התאוות הנוראות הללו – מה יעשה הבן ולא יחטא?…"

גם המחנך הרב יוסף בריסקי מ'אהלי תורה' מצטרף לדברים. לדעתו, זהו המקום הראשון שממנו מתחילה ההידרדרות. "נניח שאחד החברים מחזיק ברשותו אייפוד עם סרטים והוא משאיל אותו לחבריו. כך קורה שילדים מבתים טובים עלולים להיחשף לחומרי צפייה מסוכנים ולהידרדר. כמו כן, אסור בהחלט לאפשר מצב שבו ילדים גולשים באינטרנט. האינטרנט חייב להיזרק מכל בית. בבחינת "בל יראה ובל ימצא".זה לא סוד שעם כל הרצון הטוב, האינטרנט אינו יכול להיות בשליטה מלאה של ההורים וקשה מאוד למנוע מהילדים צפייה בדברים שליליים, אם יש בבית גישה לאינטרנט".

גורם חשוב נוסף עליו מצביע ר' סימון הוא המחלוקות הפנימיות האוכלות כל חלקה טובה בתוך הציבור החרדי במימדים מבהילים. "כשנער רואה איך המבוגרים מתייחסים אל הרבנים והמנהיגים הרוחניים, כאשר במקום להעניק להם את הכבוד הראוי ולבנות חיי קהילה ראויים לשמם הם עסוקים במריבות ומחלוקות מעל הראש – הוא אומר לעצמו: 'מה לי ולצרה זאת?' והולך לחפש לעצמו חיים שקטים בעולם הגדול".

לדברי הרב יוסף-חיים הכהן ראזענפעלד, מנכ"ל "אהלי תורה", הנהלת המוסד רואה בעין יפה את היוזמה של ר' סימון ומוכנה לשתף איתו פעולה בחפץ לב. אומר הרב ראזענפעלד: "במכתב ששלח הרבי בשנת תשל"ד ל'דינער' של 'אהלי תורה' מדבר הרבי על ההזנחה השוררת בשנים האחרונות במוסדות החינוך ומעורר לפעול במלוא האנרגיה וההתלהבות לתיקון המצב. הרבי מדבר שם במפורש על הצורך בהגשת סיוע לנערים המוזנחים והמבולבלים על מנת להחזירם לחיק אבותם. אם בשעתו לא הובנה כוונת הרבי לאשורה, הרי שבשנים האחרונות הדברים מובנים היטב, להוותנו הרבה.

(מקור: שטורעם)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>