"ביתי הוא מבצרי?"

"ביתי הוא מבצרי?"

הרב יעקב קטן

 הנושא שאנו מבקשים לשוחח עליו עם הרב קטן הוא איך מתמודדים עם האתגר ששמו חינוך ל'חסידישקייט' ויראת-שמים בנסיבות של העידן המודרני. הרב קטן מודה שזה אתגר לא קל בכלל, אבל יש לו כמה עצות. "בנוסף לבקשת סייעתא דשמיא והתעוררות רחמים רבים מהרבי על התלמידים, ההורים חייבים למשש את הדופק כל הזמן. אבא מחנך את בנו 14 שנה ומשקיע בו הרבה 'אנרגיות חיוביות', ועם כניסתו לישיבה חובתו לשמור מכל משמר על האוצר היקר. אחרת, די ביצירת קשר חברי עם בחור אחד, או בצפייה בטעות במכשיר צפייה כלשהו, כדי להרוס בניין רוחני שלם, חלילה וחס.

אני מזכיר שרבני חב"ד אסרו להכניס את האינטרנט לבתים ושואל כיצד יכולות הנהלות הישיבות לתרום לנידון זה. לפני הכל הוא מבקש להזכיר כלל חינוכי ששמע לאחרונה. "מישהו הזכיר פתגם שרבי שמשון-רפאל הירש אומר בנושאי חינוך: כדי להוציא מהפה את המלה 'לא', דרוש אחד משלושה מצבים: או שמדובר בסכנה בריאותית למחונך, או שזוהי סכנה נפשית עבורו, או שהדבר אסור על-פי התורה. ובעצם, לפי החסידות, אנו יודעים שכל מה שאסור לפי התורה, מזיק גם לבריאות הגוף וגם לבריאות הנפש. במצב הנוכחי ידוע שקיומו של אינטרנט בבית מהווה סכנה גם לגוף וגם לנפש, וחייבים להסביר זאת לכל מי שעדיין לא הבין את הרעיון. אני שומע הורים שטוענים שאם יוציאו את האינטרנט מהבית, חייהם יהיו פחות קלים. ואני שואל אותם: הרי ברור שהוצאת האינטרנט תעשה את חינוך הילדים קל יותר. אז מה אתם מעדיפים: להקשות את החיים הגשמיים או להקשות את חינוך הילדים?…"

לדברי הרב קטן, המסר צריך לבוא קודם כל אל ההורים עצמם. "כל הורה צריך להיות כנה עם עצמו ולדאוג לברר מה קורה עם הילד שלו. על ההורים מוטלת המשימה למלא את הילדים בתכנים טובים וקדושים, עד כמה שרק ניתן. ישנו פתגם שאומר 'ביתי הוא מבצרי'. פעם ידעת שילדך יכול להסתובב בכל השכונה כאוות נפשו ולהיות נקי מכל פגע רע. כיום אתה חייב לדאוג ולוודא שלפחות הבית עצמו יהיה נקי מדברים שמנוגדים לרוח היהדות והחסידות.

השלב הבא, לדבריו, הוא הכנה מתאימה של הנער לפני כניסתו למסגרת הישיבה. "הורים צריכים להסביר לבנם שיש כיום ברחוב הרבה טינופת, ושאסור להתקרב לזה. נער חסידי צריך לדעת שכל מכשיר חדש הוא בחזקת אסור, אלא אם כן יתברר לו שזה מותר. כמו שאנו מחנכים את ילדינו לשאול על כל מאכל האם הוא כשר, ככה עליהם לדעת שלפני שחושפים את העיניים או האוזניים למכשיר כלשהו, חייבים לברר אם זה מתאים לבחור חסידי".

ואחרי הכל, צריכים להמשיך לעקוב אחרי הדברים לאורך כל השנה. "הורים מוכרחים לקיים קשר ישיר ופתוח עם בנם הלומד בישיבה, ולהתעניין אצלו מדי פעם בצורה עדינה מה נשמע בישיבה, מי הם חבריו ועל מה הם משוחחים בפנימייה. קיומו של ערוץ תקשורת פתוח עם הילד חשוב מאוד, וכמובן צריכים להשחיל שוב מדי פעם את המסר שלא כל הבחורים בישיבה הם באותה רמה חסידית ושיש להתייחס לכל בחור לא מוכר באופן של 'כבדהו וחשדהו' וכך להימנע מנפילה למכשולים".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>