אינטרנט לצורך פרנסה, מותר?

אינטרנט לצורך פרנסה, מותר?

 שאלה, מאת ניצן:

אני גבר רווק שעובד בקידום אתרי אינטרנט לפרנסתי, ולצורך כך אני חייב לעשות שימוש באינטרנט. יש לי אינטרנט מסונן ואני יכול לבחור באיזו רמה חסימה להשתמש. הגדרתי את החסימה לדרגה אחת לפני הדרגה הכי מחמירה כך שאני חסום לאתרים בעייתיים וכו' אבל עדיין אני יכול להיתקל בדברים לא צנועים. הבעיה היא שאם אגדיר את החסימה לדרגה הכי גבוהה, אני נחסם אוטומטית גם לאתרים בהם אני עובד, כך שאני בעצם במבוי סתום. כיצד עליי להתמודד עם הבעיה הזו?

חשוב לציין שמדובר במשרה חלקית, והעבודה מתבצעת מהחדר הפרטי שלי שנמצא בבית ההורים. אודה לתשובתך.

תשובה:

 בלאנק מוהרא''ש

 

בעזה"י יום ה' לסדר נח כ"ט תשרי ה'תשע"ה

שלום וברכה אל ניצן נ"י

לנכון קבלתי את מכתבך.

אני מוכרח להגיד לך שהדבר הראשון שאתה צריך לעשות הוא להתחתן, כי כך כתב מוהרנ"ת ז"ל (ליקוטי הלכות יום הכיפורים הלכה א' אות א'): מי שאינו נשוי הוא פגום בברית. ולכן הקפיד רביז"ל מאוד מאוד על דבר זה שהדבר הראשון צריכים להתחתן, וכעין שאמרו חכמינו הקדושים (קידושין כ"ט:) משתבח ליה רב חסדא לרב הונא בדרב המנונא דאדם גדול הוא. אמר לו: כשיבוא לידך הביאהו לידי. כי אתא, חזייה דלא פריס סודרא. אמר לו: מאי טעמא לא פריסת סודרא? אמר לו: דלא נסיבנא. אהדרינהו לאפיה מיניה, אמר לו: חזי דלא חזית להו לאפי עד דנסבת. רב הונא לטעמיה, דאמר: בן עשרים שנה ולא נשא אשה כל ימיו בעבירה. בעבירה סלקא דעתך? אלא אימא כל ימיו בהרהור עבירה. אמר רבא וכן תנא דבי רבי ישמעאל: עד עשרים שנה יושב הקדוש ברוך הוא ומצפה לאדם מתי ישא אשה, כיון שהגיע עשרים ולא נשא – אומר תיפח עצמותיו; ולכן אשרי מי שמתחתן מה שיותר מהר, ועל ידי זה יהיה שמור מפגם הברית שמכלה את האדם לגמרי בגשמיות וברוחניות גם יחד.

לדעתי כדאי לך להחליף לפרנסה אחרת, ולא עם מחשבים, שעל זה אמרו חכמינו הקדושים (בבא קמא כט.) אי דאיכא דרכא אחרינא פושע הוא; ואמרו (ילקוט ישעיהו רמז תל"ט) אי דאיכא דרכא אחרינא רשע הוא; ואת זה אמרו על אחד שיש לו דרך אחרת לא ללכת להסתכל על נשים, והוא דווקא הולך שמה, אזי נקרא פושע ורשע. וזה סובב על מי שבחר לעצמו לעבוד במחשבים וכו' שבוודאי יפול על ידי זה לנוקבא דתהומא רבה, כי היצר הרע יש לו יותר כוחות מבן אדם וכו', ואפילו שאדם ישים על האינטרנט סינון וחסימה וכו' אף על פי כן עליך לדעת כשהיצר הרע מתגבר על האדם לא מועיל לא סינון ולא חסימה וכו', ולא בחינם שאמרו חכמינו הקדושים (שבת י"ג.) לך לך אמרי נזירא סחור סחור לכרמא לא תקרב; כי הרגע שאדם מתעסק במחשבים עליו נאמר (משלי ב') "כל באיה לא ישובון ולא ישיגו אורחות חיים".

ואני מוכרח להגיד לך כי היום הזה יש קליפה עצומה שכובשת כל חלקה טובה ומקררת את האמונה ואת היראת שמים מבר ישראל, ומכניסה בו כפירות ואפיקורסות, והוא הכלי משחית הנקרא מחשב (מכשף) המחובר לאינטרנט, או אייפד, או בלקברי וכו', שבזה יכולים לראות כל מיני שיקוץ תיעוב … וזיהום, ומאמללים את עצמם וכו', כי על ידי שמסתכלים בזבל והלכלוך הזה וכו' נדבק בו כל הזוהמה … והתיעוב וכו' וכו', עד שנעשים מכורים לזה וקשה מאוד מאוד לצאת מזה, כי זה בדיוק כמו שאחד מכור לסמים וכו' או אחד מכור לשתיית אלכוהול וכו', כמו כן מי שיש לו מחשב המחובר לאינטרנט או שאר כלי משחית שיכולים לראות בזה כל … וזיהום וכו' וכו', אדם נעשה מכור לזה וקשה לו לצאת מזה וכו', וזה שורף לו את כל המוח ובוערות בו כל התאוות הרעות, והראש והמוח שלו נעשים מטומטמים לגמרי מרוב … והלכלוך שמסתכלים בזה, והלב מתעקם בעקמומיות עד שנכנסים בו ספיקות באמונה, ונעקר ממנו יתברך.

ולכן העיקר ראה לזרוק מהבית מחשב שמחובר אל אינטרנט או אייפד או בלקברי וכו' וכו', כי כך אמרו חכמינו הקדושים (סנהדרין מה.) אין יצר הרע שולט אלא במה שעיניו רואות; ואמר החכם "אין חוצץ בפני התאווה כעצימת העיניים", ואמר "אין לך אבר באברי האדם שיגרום לו מכשול כמו העיניים". ואני מוכרח להגיד לך שהרבה בתים נהרסו לגמרי רק מפני שהיה להם מחשב שמחובר אל אינטרנט בבית, והבעל או האשה התחילו להתכתב דרך הפייסבוק וכו' וכו', וכך נפלו בפח, ולבסוף או הבעל או האשה ברחו מהבית וכו'. ודבר זה מאוד מאוד מצוי בעיתים הללו, ואף שזה נדמה כאילו זו הגזמה וכו', אבל רבים נפלו בפח בשביל הכלי הארור הזו וכו' ונשבר ביתם ולבסוף התגרשו רחמנא לישזבן, ולכן אסור בהחלט שיהיה בבית מחשב שמחובר לאינטרנט, כי זה הורס כל חלקה טובה של היהדות, ומוריד את היראת שמים עד השאול תחתית רחמנא לישזבן, ומה גם שמאבדים את הילדים, כי ילד או ילדה שלוקחים כלי משחית כזה בתוך ידיהם וכו', הם כבר נופלים בשאול תחתית ומתחתיו, ולכן אשרי מי שמבער את החמץ הזה מביתו, ואז השכינה תשמור עליו.

אקווה שתכניס את הדיבורים האלו לתוך לבך ואז טוב לך תמיד. העיקר ראה להתחתן מה שיותר מהר, ותבשר לי בשורות משמחות.

המאחל לך ברכה והצלחה מן השמים

חתימה מוהרא''ש

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>