הפצת אור רבינו

אני שוקל לעסוק במכירות באינטרנט ולהפיץ את אור רבינו דרך הפייסבוק. מה דעתכם?

שאלה, מאת משה:

לכבוד הצדיק שלום. אני נעזר בדבריכם המון, ומשתדל לקיימם ולהעבירם לאנשים רבים.

יש לי קשיים בפרנסה ואין לי עבודה מסודרת, ולאחרונה אני שוקל לעסוק במכירות באינטרנט דרך אתר מכירות עולמי. כמו-כן, הבנתי שאני יכול להפיץ את אור רבינו דרך הפייסבוק, אך לשם כך אני צריך להוריד את רמת הסינון באינטרנט הכשר דרכו אני גולש כיום לדרגה נמוכה יותר שבה אפשר להיתקל ולהגיע לתמונות בעייתיות.

האם זה מוצדק, או שהסיכון גדול מהתועלת ולא כדי להיכנס לניסיון? אשמח מאוד לקבל תשובה וברכה מהצדיק.

תשובה:

 בלאנק מוהרא''ש

בעזה"י יום א' לסדר וישלח ז' כסליו ה'תשע"ד

שלום וברכה אל משה נ"י

לנכון קבלתי את מכתבך.

סגולה לפרנסה – להיות רק בשמחה תמיד, כי כך אמר רביז"ל (ספר המדות אות שמחה חלק ב' סימן א') מי ששמח תמיד – מצליח; ועליך לדעת כי השם של פרנסה שהוא חת"ך היוצא מהפסוק (תהלים קמ"ה) פותח' את' ידיך', יוצא גם מהפסוק (דברים ט"ז ט"ו) והיית' אך' שמח', ולכן הדבר הראשון – אתה צריך להשתדל להיות מאד מאד בשמחה, ולשמח את עצמך, ואף שאני יודע שמאד מאד קשה לך ומרים לך החיים ממוות, עם כל זאת עם עצבות ומרירות ודאגות לא תבוא לשום דבר, אלא תסתבך יותר, ולכן הדבר הראשון – רק להיות בשמחה. ואם תאמר במה יש לי לשמוח, הרי אני עני ואביון ומלא חובות? אלא דע לך שחכמינו הקדושים אמרו (נדרים מא.) אין עני אלא מדעת, עיקר העניות תלויה בחסרון דעת, כי המאמין האמיתי שמאמין שאין בלעדיו יתברך כלל, והכל לכל אלקות גמור הוא, והוא יתברך מנהיג את עולמו בחסד וברחמים בצדק ובמשפט, ודבר גדול ודבר קטן לא נעשה מעצמו אלא בהשגחת המאציל העליון, עד כדי כך שאמרו חכמינו הקדושים (חולין ז:) אין אדם נוקף אצבעו מלמטה אלא אם כן מכריזין מלמעלה; שאדם לא מקבל מכה קטנה באצבע קטנה אם לא מכריזין על זה קודם מלמעלה – האדם הזה הוא תמיד שמח, ואמר רביז"ל (ספר המדות אות ממון סימן פ"ג) אמונה הוא טוב לפרנסה; ולכן בזה שתשמח עם נקודת יהדותך שנבראת יהודי ושלא נבראת גוי כגויי הארצות, השמחה והאמונה הזאת תפתחנה לך את כל צינורי השפע והפרנסה.

דע לך שחכמינו הקדושים אמרו (שבת י"ג.) לך לך אמרי נזירא סחור סחור לכרמא לא תקרב; היינו שלאדם אסור להכניס את עצמו לידי נסיון, ובפרט שאמרו חכמינו הקדושים (בבא קמא כט.) אי דאיכא דרכא אחרינא פושע הוא; ואמרו (ילקוט ישעיהו רמז תל"ט) אי דאיכא דרכא אחרינא רשע הוא; ואת זה אמרו על אחד שיש לו דרך אחרת לא ללכת להסתכל על נשים, והוא דווקא הולך שמה, אזי נקרא פושע ורשע. בוודאי זו סכנה מאד מאד גדולה להכנס בדברים אלו אשר קשורים למחשב שמחובר לאינטרנט שזה אבי אבות הטומאה, שעל ידי זה מאבדים את שני העולמות ביחד, כי אתה צריך לדעת שמי שיש לו בבית מחשב שמחובר אל אינטרנט הוא מחריב את הבית שלו במו ידיו, וכן הורס את החיים שלו בגשמיות וברוחניות גם יחד, כי כך אמרו חכמינו הקדושים (סנהדרין מ"ה.) אין יצר הרע שולט אלא במי שעיניו רואות; ואמר החכם "אין חוצץ בפני התאוה כעצימת העינים" ואמר "אין לך אבר באברי האדם שיגרום לו מכשול כמו העינים". ואני מוכרח להגיד לך שהרבה בתים נהרסו לגמרי רק מפני שהיה להם מחשב שמחובר אל אינטרנט בבית, ואף שזה נדמה כאילו זו הגזמה וכו', אבל רבים נפלו בפח בשביל הכלי הארור הזה וכו', ונשבר ביתם, ולבסוף התגרשו רחמנא לישזבן, ולכן אסור בהחלט שיהיה בבית מחשב שמחובר אל אינטרנט, כי זה הורס כל חלקה טובה של היהדות, ומוריד את היראת שמים עד השאול רחמנא לישזבן.

וידוע מה שאמרו חכמינו הקדושים (שבת ק"ה:) שכך אומנתו של יצר הרע – היום אומר לו עשה כך, ולמחר אומר לו עשה כך, עד שאומר לו עבוד עבודה זרה והולך ועובד; ואמר רביז"ל (ליקוטי מוהר"ן חלק א' סימן א') שהיצר הרע מתלבש את עצמו במצוות, ואחר כך תופס אותו ברשתו. ולכן אל תאמר שתקנה מחשב המחובר אל אינטרנט כדי להפיץ את אור רביז"ל על ידי זה וכו', כי היצר הרע יותר חזק ממך, ובמקום שתפיץ את אור רביז"ל על ידי זה וכו' וכו', היצר הרע יכניס בך כל מיני שיקוץ תיעוב … וזיהום עד שתאבד את שני העולמות שלך.

 אני מאד מקווה להקדוש ברוך הוא שתציית אותי ותצליח דרכך, ולא תחסר לך פרנסה בכשרות.

המאחל לך ברכה והצלחה מן השמים

חתימה מוהרא''ש

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>