הילד שריגש את כל המדינה…

אפילו חושיו המסחריים המחודדים של רונלד לא עזרו לו כאשר הגיע המשבר הכלכלי הגדול, ונראה היה כי המלונית הקטנה שלו עומדת לפני פשיטת רגל.

רונלד התחיל מאפס. משפחתו הענייה לא העניקה לו שום בסיס כלכלי, ולאחר שהתחתן עם רעייתו, שאף היא הגיעה משכונת מצוקה, הוא החליט שעליו לפתוח עסק כלשהו שיבטיח את עתיד ילדיהם. אך איזה עסק אפשר לפתוח בלי כל השקעה?

רונלד בירר וחיפש ולבסוף מצא את הזדמנות חייו. זו היתה מלונית קטנה סמוך לפילדלפיה המהווה מוקד משיכה לתיירים מכל העולם. זה לא היה בית מלון מפואר, אלא מין מלונית זולה לתיירים אין להם כסף להשתכן במלונות היקרים או לנהגים חולפים שנתקפו בעייפות בדרכם מחוף לחוף. השוכר הקודם נאלץ לעזוב בלי התראה מוקדמת, ובעל הבית שהיה איש עסקים עשיר, הסכים להשכיר אותה לרונלד באופן מיידי.

במשך כמה שנים הניב העסק הכנסה נאה. רונלד היה מרוצה וגם בעל הבית קיבל את דמי השכירות בדיוק בזמן, אלא שאז הגיעו ימי המשבר הכלכלי הגדול. חברות גדולות פשטו רגל, בנקים קרסו בזה אחר זה ומאות אלפי עובדים פוטרו מעבודתם והפכו למובטלים. גם עסקים שהצליחו לשרוד סבלו מהשלכות המצב, ובפרט אלו העוסקים במותרות ובדברים שאינם חיוניים. במלונית של רונלד ירדה התפוסה בעשרות אחוזים, ומחודש לחודש קטנו ההכנסות. כאשר לאנשים אין אוכל הם לא נוסעים לטיולים ולא מבזבזים כסף על אטרקציות.

יום אחד הגיע מועד התשלום החודשי של דמי השכירות ולרונלד לא היה כסף. הוא ביקש דחייה, אך בעל הבית היה קשוח ועקשן ולא הסכים להמתין אפילו יום אחד. רונלד הנואש הלך לבנק ושבר תכנית חיסכון שנועדה במקורה למימון לימודים גבוהים לילדיו. אך גם בחודש הבא לא היו מספיק הכנסות וכך גם בחודשים הבאים. רונלד ניצל כבר את כל חסכונותיו וסופו של המשבר לא נראה באופק.

הילדים בבית שמעו את שיחות הטלפון המתחננות של אביהם וראו את הייאוש על פני ההורים. 'אם החודש אני לא אשלם לבעל הבית, הוא ישליך אותי מהמלונית', אמר רונלד לאשתו ערב אחד, 'ואז לא יהיה לנו לא מקור פרנסה ולא מקום מגורים. אני לא יודע מה לעשות…'

למחרת בבוקר יצא רונלד אל חזית המלונית, אחוז הרהורים נוגים. להפתעתו הוא מצא את בנו רֵיי בן ה-8, עומד מאחורי שולחן המוצב על הדשא, סמוך לכביש הראשי, ועליו כמה בקבוקי לימונדה. על שלט גדול עשוי מקרטון נכתב בכתב יד ילדותי: 'עזרו לי להציל את משפחתי! המלון שלנו לא מרוויח מספיק כסף ובעל הבית מאיים לזרוק אותנו. קנו כוס לימונדה ביתית ב-2 דולר כדי שלא יפנו אותי מהבית.'

רונלד התרגש מהמעשה של בנו. הוא ליטף את ראשו כשדמעות בעיניו ואמר: 'ריי, לך לשחק עם החברים שלך. אני ואמא כבר נמצא פתרון'.

אבל ריי הקטן החליט להמשיך במשימתו. הצלחתו לא היתה מסחררת. מתוך כל הנהגים הרבים שחלפו על פניו, רק שישה קנו ממנו כוס לימונדה, והפדיון היומי שלו עמד על 12 דולר. זה המון כסף לילד בן 8, אבל עדיין לא התקרב לסכום בן אלפי הדולרים שאביו היה צריך לגייס עד סוף החודש.

למחרת בבוקר שוב התייצב ריי ליד השולחן ובקבוקי הלימונדה. הוא מכר שלוש כוסות בלבד, אבל אז עצרה נהגת, קנתה ממנו כוס נוספת והחלה לשוחח איתו. ריי לא ידע זאת, אך הנהגת הייתה כתבת של אחת מרשתות התקשורת המקומיות. בסוף השבוע היא שידרה כתבה על סיפורו הנוגע ללב של הילד המנסה להציל את ביתו, וריי הפך לילד מפורסם. באותו סוף שבוע עצרו ליד דוכן הלימונדה שלו מאות נהגים חולפים ועוד רבים שהגיעו במיוחד מכל האזור. ריי נאלץ לגייס לעזרה את שני אחיו הגדולים ועוד חבר מהכיתה כדי לעמוד בלחץ הקונים. תוך שבועיים הוא הצליח למכור יותר מ-2000 כוסות לימונדה ולהרוויח 4000 דולר.

רונלד ואשתו היו אחוזי התרגשות והשתאות מהנס שהתרחש לנגד עיניהם, אבל זה עוד לא היה הסוף. גם בעל הבית של המלונית ראה את הכתבה אודות המעשה של הילד, ומשהו בליבו הקשוח זז. הוא התקשר לרונלד והודיע חגיגית כי החליט לתת לו הנחה בדמי השכירות ולהתגמש במועדי התשלום. 'תלחץ בשמי את ידו של בנך הצעיר', אמר בעל הבית לרונלד, 'ותמסור לו שאני בטוח שהוא עוד יגיע רחוק'.

*

אנו מייחלים ומתפללים לגאולה בכל יום, אך אם הדורות הקודמים שבהם היו צדיקים גדולים וקדושים לא הצליחו להביא את המשיח – כיצד נזכה אנו בדור שהטומאה וכוח הרע שולטים בו? באיזה זכות תבוא הגאולה בתקופה כל כך ירודה?

את התשובה לכך נותן לנו ריי הקטן. דווקא משום שאנו כל כך קטנים ופחותי ערך, ודווקא משום שהניסיונות בדור הזה כה גדולים ועצומים – כל מעשה קטן וכל פעולה פעוטה עושים רושם גדול בשמים ויש להם השפעה רבה. כאשר נער צעיר בדור האינטרנט והפייסבוק מתחזק ונשמר מהם למרות שקל כל כך להתפתות, יש לזה עוצמה אדירה כמו מצווה נשגבת של צדיק מדורות קדומים, ובזכות דברים כאלו תבוא הגאולה.

 

(מקור: העלון הנפלא שלום לעם)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>