דקדוק הג"ר דוד בהר"ן זצוק"ל באפיית המצות

דקדוק הג"ר דוד בהר"ן זצוק"ל באפיית המצות

במיוחד עורר רבינו על קיום דברים שהם מדינא דגמרא, וכאשר הראה לו אברך אתרוג הדר שרכש בכספו, שאל אותו: נעלים לרעייתך כבר קנית ליו"ט? בהסבירו כי הידור מתחיל רק אחר קיום דינא דגמרא. וכך נהג בעצמו לקנות אתרוג פשוט, ואת הכסף השאיר כדי לקנות לביתו דבר מה לחג.

עוד מסופר כי ביום שהיו צריכים ללכת לאפות מצות במאפית "שמעונוביץ" בגבעת שאול, התפלל רבינו במניין ותיקין ב"זהרי חמה" ואחרי "ובא לציון" הוריד את התפילין ויצא מבית הכנסת לפני סיום התפילה, בדרכו לתחנת האוטובוס שיובילו למאפיית מצות בכדי להספיק לאפות בתנור הראשון. לאחר שעברו על פניו כמה קוים ולא עלה, שאל אותו נכדו ר' מרדכי שטרן ז"ל מדוע אתה לא עולה לאוטובוס? ויען לו רבינו בצחות לשונו "הקו שלי עוד לא הגיע". היה זה משום שישבו נשים במושבים הראשונים ולא רצה לשבת מאחורי אשה. וכאשר העירו לו כי עלול לאחר לאפיית מצות, השיב: מוטב שלא לאכול מצות כל ימי הפסח – מלבד מצת חובה – ולא לעבור על דין מדינא דגמרא.

היה בזה לימוד גדול שאף ששינה רבינו מכמה מהנהגותיו כדי להזדרז לאפיית מצות, כדוגמת זו שהתפלל בבהכ"נ אחר מבכל יום, ושיצא מבהכ"נ לפני סיום התפילה כשתמיד רגיל לחזור לביתו וללמוד עם התפילין, אבל על קפידא שלא לשבת אחורי אשה, לא הסכים לוותר.

אולם בסופו של דבר "רצון יראיו יעשה" המכונה התקלקלה וזמן רב טרחו בתיקונה ואדהכי והכי נתאפשר לו להגיע ולהספיק לאפות בתנור הראשון". (ספר ארח דוד)

הבאנו את שני הסיפורים יחדיו להראות את גדלות נפשו והאיזון של המשקל התורני אצל ת"ח אמיתי, אשר תורתו וטהרתו ממקור אחד נובעים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>