אולי בכל אופן…

מעשה באחד מראשי תנועת התשובה שנכנס אל חדרו של ה"בית-ישראל" מגור זצוק"ל. שאלו האדמו"ר: היכן אתה נמצא כיום. ענהו האיש: "באור שמח". "אתה חוזר בתשובה", שאל האדמו"ר. לכשהשיב הלה בשלילה, הגיב האדמו"ר: "ואולי בכל אופן…"

להלן קטע מסיפור 'הנני' של הסופרת דבורה צוף בעיתון הילדים זרקור, העוסק במהפכת התשובה המתרחשת באחד היישובים בארצנו:

* * *

חנות הספורט הצטמצמה. בעליה בנו מחיצת גבס והשכירו רבע חנות לחברת טלפונים סלולריים כשרים. ברבע המושכר היה מסחר פעיל, ואת ההצלחות הגדולות ניתן לזקוף לרב שמואלי, זה אשר לא חדל לתבוע להחליף על אתר לנייד כשר. "כשמשכיר בלתי כשר אורב לך בכיס, מי ערב לך שנשמתך לא תיפגע?", היה שואל הרב שמואלי צעירים ומבוגרים כאחד. "תְּרָפִים" – כך כינה הרב שמואלי את כל מוצרי הפסולת של התקשורת המתקדמת. אלילות, התמכרות, הדרך הקצרה והמהירה לגיהנום.

"רוצים להיות מחוברים? בבקשה. אבל למה שנקודת החיבור תהיה כלפי מטה, אל אופל היצר והתהום הפעורה תחתיו? מי יעלה אתכם משם? גם אם נושיט לכם זרועות להצלה; גם אם תניפו ידיים בבהלת הלב ובזעקת 'הצילו' – תרחק הדרך. קל לרדת. קשה לטפס. ואתם, חלילה, כבר תהיו רחוקים. או אז תנסו להתקשר, להתחבר – אבל שוד ושבר, בשלב זה רק היצר הרע והשטן זמינים. הם תמיד יחייכו ויסכימו 'להעלות' אתכם לתהום עמוקה יותר.

"היזהרו! מזהיר אני בזאת גדולים על הקטנים וגדולים כקטנים; אבות, אמהות, בחורים, בחורות, נערים ונערות – זקנים עם נערים. אם הלל הזקן אמר בדורו 'אל תאמין בעצמך עד יום מותך' – מי אנחנו, מעוטי הכוח ורפי הידיים, שנסמוך על חוסננו הרוחני? מי הציץ ולא נפגע? מי כשל ולא נפל? מלב אוהב ודואג קורא אני אליכם, ואין אני בודה מלים מלבבי, אלא נאחז ביסודות הדת, באזהרת התורה הנאמרת בקריאת שמע מלה במלה – 'ולא תתורו אחרי לבבכם ואחרי עיניכם'. והיא אחת משש מצוות תמידיות, שחיובן תמידי, לא ייפסק מעל האדם אפילו רגע בכל ימיו, והן נוהגות בזכרים ובנקבות. מצווה תמידית – שהבית, הכיס, הלב, יהיו נקיים מכל פגע".

והיו חכמים ששמעו. אמרו 'לא' לאלילות הזו, והחליפו.

* * *

נו, אולי בכל אופן אנו מצטרפים למהפכת התשובה?…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>