שאלה: אברך שברשותו מחשב לצורך כתיבת חידושי תורה…

שאלה: אברך שברשותו מחשב לצורך כתיבת חידושי תורה, ומתלבט האם לנתקו כליל מן האינטרנט או לחוסמו בחסימת "נתיב"'. טענת האברך היא, שהחיבור לאינטרנט חסום ומסונן כהלכה יכול לחסוך לו שעות רבות של ביטול תורה ומראות אסורים, מכיון שיוכל לסדר את ענייני הבנק, קופ"ח, רישום ילדים לגני עירייה, תיאום מס וכיו"ב, דרך המחשב. מה היא הוראת גדולי הדור בנידון זה.
תשובה: הוראת כל גדולי הדור באופן ברור היא שהחזקת האינטרנט מותרת רק במקום הכרח לפרנסה. טיפול בעניינים רשמיים, הניתנים לסידור גם באופנים אחרים, אינו נחשב הכרח.
מי שסבור שנתוניו האישיים שונים, וההוראה בנוגע אליו הינה שונה משאר הציבור, מחוייב לערוך שאלת-חכם אצל מורה הוראה הבקי היטב בכל הפרטים הטכניים והמציאותיים הנוגעים לאינטרנט. וראוי שקודם ההליכה לרב ילמוד בעצמו את צדדי השאלה.
יש לדעת, כי האינטרנט הוא דבר פסול במהותו, ואינו דומה למחשב או טלפון ושאר כלים שאפשר להגיע על ידם לאיסורים. טעם הדבר הוא, כי מהותו של האינטרנט הוא מערכת לתקשורת חזותית, ללא כל הגבלה, מחסום או פיקוח, בין כל אדם ומוסד בעולם, לכל אדם באשר הוא. אין צורך לפרט מדוע דבר זה נוגד את יסודות היהדות, גם כאשר בתוכן המועבר בין המשתמשים אין איסורים הניכרים לעין.
הסכנות הנוראות שבאינטרנט גוברות עשרות ואלפי מונים על סכנת הטלוויזיה, וכמו שהגדירו גדולי ישראל את האינטרנט כמשחית שלא היה כמוהו מימות עולם. לכן, במקום שאין הכרח גמור, מחייבת אותנו התורה הקדושה לעשות משמרת למשמרתי. כמו שבסכנת הגוף, כגון "צילום-רנטגן", נמנעים ככל האפשר מחשיפה, ועושים ככל הניתן שלא להחשף יותר ממדת ההכרח, כך, ועל אחת כמה וכמה, בסכנת הנפש.
אין בנמצא "חסימה מוחלטת" המונעת חיבור לתוכן לא רצוי, מאחר וכאשר האדם מתרגל להשיג כל מידע בלחיצת כפתור, ברור כי במשך הזמן הוא יבקש מחברת החסימה לפתוח לו אתרים נוספים שלא חשב עליהם מלכתחילה. מלבד זאת, "חסימה" היא דבר טכנולוגי ולא דבר פיזי, ולפעמים יש בה תקלות. הנחות אלו פשוטות ומוסכמות על כל העוסקים בתחום החסימה.
מובן שרמת הסכנה שונה מאדם לאדם, היודע את חומר הסכנה מסוכן פחות ממי שאינו יודע, הסקרן מטבעו חשוף יותר לסכנה ממי שאינו סקרן, וכן הלאה.
לאחר ידיעת הנתונים הנ"ל, יש מקום לערוך שאלת-חכם ולפרוס את צדדי השאלה.

השאלה והתשובה נכתבו ע"י אברך חשוב ששימש אצל רבנים ומורי הוראה חשובים בנושא תקשורת המחשבים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>