האינטרנט כורת ראשים של יהודים ללא רעש, מבלי להקיז ולהשפריץ דמם על הכתלים. והכל בשקט, באלגנטיות, באופן מקצועי ועקבי כמו ש"גוגל" [מנוע החיפוש במחשב] יודע לעשות.

האינטרנט כורת ראשים של יהודים ללא רעש, מבלי להקיז ולהשפריץ דמם על הכתלים. והכל בשקט, באלגנטיות, באופן מקצועי ועקבי כמו ש"גוגל" [מנוע החיפוש במחשב] יודע לעשות.

"איגרא דבי טמיא שתיקותא".(ברכות ו:)

עיקר קיבול השכר של באי בית האבלים היא השתיקה.

'וַיִּדֹּם אַהֲרֹן'. נדב ואביהוא בניו של אהרן הכהן מתים באמצע עבודת הקטורת – בתוך הקדש והשי"ת אומר בקרובי אקדש, וידם אהרן.

גם שלשת רעי איוב, באים לנחם את איוב אחרי אסונו הגדול במיתת עשרה בניו וצרעת השחין שיסרה אותו – ושבוע שלם ישבו ושתקו. "וַיֵּשְׁבוּ אִתּוֹ לָאָרֶץ שִׁבְעַת יָמִים וְשִׁבְעַת לֵילוֹת וְאֵין דֹּבֵר אֵלָיו דָּבָר כִּי רָאוּ כִּי גָדַל הַכְּאֵב מְאֹד".

אבל זו לא שתיקה פסיבית, זו לא שתיקה של אפס מעש – כחולמנות אחינו הטועים בדקת הדומיה של צפירת יום השואה. זו שתיקה אקטיבית, שתיקה של התייחדות עם הנפטרים, יחד עם חשבון נפש אישי של לב יודע מרת נפשו, שתיקה של מחשבה שהיא מעבר למילים והכנה לתנחומים ולחיזוק שיבואו אח"כ. "אין וידם אלא תנחומין" (אבות דר"נ י"ד).

אין זה מן החכמה לבא בימי השבעה כשהדם עדיין שותת מליבם של האבלים, ומראות הדם השפוך של הקדושים עדיין עובר מול עיני היתומים, ולהצביע כי האסון קרה בגלל דבר זה או אחר.

אבל מאידך ודאי חייבים אנו להתעורר ולהתחזק. ולא רק להתחזק אלא לעשות שינוי – כדבריו של רב בית הכנסת קהילת בני –תורה הגאון ר' יצחק מרדכי רובין שליט"א בליל שב"ק תולדות, כשנכנסו היתומים בהמוניהם בזמן אמירת מזמור שיר ליום השבת…להגיד כי ישר ה' צורי ולא עוולתה בו.

וכמו שכתב הרמב"ם: "ודבר זה מדרכי התשובה הוא. שבזמן שתבוא צרה ויזעקו עליה ויריעו ידעו הכל שבגלל מעשיהם הרעים הורע להן ככתוב עונותיכם הטו וגו'. וזה הוא שיגרום להסיר הצרה מעליהםאבל אם לא יזעקו ולא יריעו אלא יאמרו דבר זה ממנהג העולם אירע לנו וצרה זו נקרה נקרית. הרי זו דרך אכזריות וגורמת להם להדבק במעשיהם הרעים. ותוסיף הצרה צרות אחרות. הוא שכתוב בתורה והלכתם עמי בקרי והלכתי גם אני עמכם בחמת קרי. כלומר כשאביא עליכם צרה כדי שתשובו אם תאמרו שהיא קרי אוסיף לכם חמת אותו קרי".(הלכות תענית פ"א)

אחרי השתיקה וההתבוננות שהכינה את הלב להכיל התעוררות אמיתית, צריך שתבוא זעקה גדולה.

א"א להמשיך לשתוק. עת לחשות ועת לדבר. בפרט כשמדובר בנושאים הצריכים חיזוק באופן תמידי ועל אחת כמה וכמה אחרי שקורה אסון והשי"ת מעורר אותנו בכוח, כדי שנשתנה.

אנחנו כאן בשביל לעורר ולחזק את הטוהר של המחנה. דבר הצריך חיזוק בכל זמן ובפרט כהיום כשהסט"א נלחם על הזהות שלנו בכל כוחו. יש הרבה מפריעים ומסטינים מבית ומחוץ, אך הדברים הנוגעים בציפור נפשנו והורסים לנו את המערכת מבפנים, זה חוסר הצניעות והכלים הטמאים העושים שמות בקרב הנוער וגם אצל המבוגרים.

יש עבודה שעל כל יחיד ויחיד, שבלעדי זה אין תוקף לכל העשיה הציבורית.

לבוש לא צנוע של יחידים בתוככי השכונות החרדיות, מגייס לסט"א הרבה יותר מאשר בממ"ח של צה"ל. האינטרנט כורת ראשים של יהודים ללא רעש, מבלי להקיז ולהשפריץ דמם על הכתלים. והכל בשקט, באלגנטיות, באופן  מקצועי ועקבי כמו ש"גוגל" [מנוע החיפוש במחשב] יודע לעשות.

ו"השב מאחריך" הזה חמור מכל, הוא הגורם להסרת השמירה וההשגחה של השי"ת עלינו. לא אנחנו אמרנו. החפץ חיים אמר זאת 'בכנסיה הגדולה' בוינה בשנת תרפ"ג. כשהיה דיון אם להוסיף וילון במחיצה של עזרת הנשים, אמר מרן בעל 'החפץ חיים' שהעבירה היחידה שבגינה הקב"ה עוזב אותנו היא חוסר הצניעות ואם כן כל הידור בדבר זה, חשוב ביותר. והוסיף "איך לא יתפוצץ ליבו של היהודי מהפחד על העונש הנורא הכתוב בפסוק "ושב מאחריך" שהוא שורש כל הצרות". ולמחרת האדמו"ר מגור בעל האמרי אמת זצוק"ל חזר שוב על דברי מרן בעל 'החפץ חיים' זצוק"ל בפני כל המשתתפים.

אסור לנו להיות שאננים. אנו חייבים לטכס עצות איך למגר את תופעת הלבוש הצר, הצמוד והקצר. ועל כל אב ובעל לשמור ראשית על בני ביתו שלא יהיו בור ברשות הרבים, שלא יהיו חטאים ומחטיאים, שלא יסלקו את השכינה מרחובותינו, שלא יקלקלו את הזוך והיראת שמים של הבן של השכן בדרכו לישיבה.

חייבים אנו לשמור על בתי הכנסת ובתי המדרש שלנו, שלא יכנסו לשם עם מכשירי טריפה. לכל הפחות נשמור על המרחב המוגן הרוחני שלנו- כי האיפון וכל הכלים האלו יותר טמאים מהגרזן שהרג את קדושי הר נוף – ולא יתכן שילדך יראה בתפילת שחרית יהודי מתייוון עטור בטלית ותפילין שבאמצע חזרת הש"ץ מציץ לו באייפונו.

וכשנוסעים בתחבורה הציבורית חייבים אנו לזכור שיהודי נוסע כהלכה, בטעות קוראים לזה 'מהדרין' אין בזה הידור, זוהי הלכה מפורשת שאסור להידחק בתערובת גברים ונשים יחד, וכי יעלה על דעת א' מאיתנו להידחף לתוך עזרת נשים באמצע תפילת נעילה? ישנם מצבים שהאוטובוס הוא עזרת נשים נייד!!! והרכבת הקלה…. וכי היא לא רובוט המסיע גוש בשר רח"ל ???                            חייבת להיות לנו רגישות ואכפתיות לשמור על עצמינו,שנסיעתנו תהיה כהלכה.

וימים אלו של חודש כסלו בו חוגגים אנו את ניצחון עובדי השם כהניך הקדושים מול היונים והמתייוונים, ניצחון הטהורים והצדיקים  על הרשעים והטמאים, על אף היותם רבים. נזכור כי מעט מן האור דוחה הרבה מן החושך ועל כל יחיד ויחיד מוטלת מערכה קשה זו, של השמירה על טוהר המחנה, על שמירת פך השמן הטהור שיהיה באמת טהור.

לא נשאיר זאת לקומץ יחידים – כולנו נתגייס לשמור על חותם הפך הטהור.

המערכת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>